11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, bundan 3 yıl önce 12 Nisan 2018’de Giresun’un Eynesil ilçesinde evlerinin önünde yaralı bulundu, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Yerel bir gazete Rabia Naz’ın ölümünü “Kaza geçiren kız çocuğu vefat etti” başlığı ile haber yaptı.1Eynesil Haber’in Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin haberi: http://www.eynesilhaber.com/eynesil/kaza-geciren-kiz-cocugu-vefat-etti-3318h.html Ulusal basında da “Otomobilin çarptığı çocuk öldü, sürücü kaçtı” başlıklı haberler okuduk.

Vatan ailesinin özellikle Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’ın 3 yıldır kararlılıkla süren mücadelesi olmasaydı, Rabia Naz ismi günlük haberler içinde yüreğimiz burkularak okuduğumuz bir çocuk ölümü olarak hafızamızda kalacaktı. Ancak ilk günden beri AKP’nin kirli çıkar ilişkileri açığa çıkmasın diye bir çocuk ölümünün devlet, polis ve yargı eliyle nasıl örtbas edildiğine, AKP’li olmayanların-AKP’lilerin canını yakanların yurttaşlık haklarından ve adaletten nasıl mahrum edildiğine tanık olduktan sonra Rabia Naz tüm halkın ve bizlerin gözünde büyük bir adalet kavgasının adı oldu.

Son birkaç gün içinde önce dönemin Eynesil Kaymakamı arabasında ölü bulunduktan ve ardından da soruşturma boyunca toplam beş kez ifadesini değiştiren görgü tanığının babasının “intihar ettiği” duyurulduktan sonra artık biliyoruz: Rabia Naz AKP’nin en çok korktuğu çocuk ve “Rabia Naz’a ne oldu?” sorusunun cevabı AKP’nin sonunu getiren cevaplardan biri olacak.

Rabia Naz’a Ne Oldu?

28 Ağustos 2018’de Şaban Vatan, 11 yaşındaki kızının ölümü üstünden 5 ay geçmesine rağmen soruşturma dosyasında hiçbir ilerleme kaydedilmediğini ve Rabia Naz’ın ölümünün polis kayıtlarına “intihar” olarak geçtiğini Twitter hesabından duyurdu.2https://twitter.com/VatanSaban/status/1034184635738148864 Baba Şaban Vatan kızının şüpheli ölümünün aydınlatılması için bu süreçte her yolu denedi ve önce Müge Anlı’nın programına başvurdu. Eylül 2018’de program ekibi olayı araştırmak için Eynesil’e gitti, hatta ekip “Olayı çözüyoruz” diyerek Eynesil’de 2 gün daha kalmayı kararlaştırdı ancak gelen bir telefon üzerine program ekibi derhal Eynesil’den ayrıldı ve Rabia Naz Vatan dosyası Müge Anlı’nın programında yayımlanmadı.

Şaban Vatan’ın Giresun’da yakınlarıyla örgütlediği Evlat Mitingi’nin TGRT Haber’de yayımlanan Medya Kritik programında yer bulması, şüpheli ölüm bakımından kritik bir dönemeçti. Program sunucuları, aynı zamanda her ikisi de Türkiye gazetesinde yazar olan Fuat Uğur ve Cem Küçük, bu programda ilk kez Rabia Naz’a Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeninin çarpmış olduğu iddiasını öne sürdü.3https://twitter.com/metcihan/status/1109145341159452672 Rabia Naz’ın konu alındığı ikinci programda sunucular “Yeğeni suçlamadık, iddiayı söyledik” diyerek geri adım attı.

Şaban Vatan’ın mücadelesinden hepimizin haberdar olmasını sağlayan video haber 14 Kasım 2018’de Beyaz Gazete’de yayımlandı. Haber için olay yerinde çekilen görüntülerde baba Şaban Vatan, soruşturma dosyası kapsamında yapılan olay yeri keşfinde yaşananları anlattı.4Beyaz Gazete’nin haberi: http://beyazgazete.com/video/webtv/guncel-1/rabia-naz-in-olumu-ile-ilgili-sorusturma-suruyor-622450.html İntihar senaryosu üzerinden savcılık tarafından yapılan keşif sırasında polis memurları tarafından Rabia Naz’ın sırt çantasının yeri değiştirilmiş ve çanta öyle fotoğraflanmıştı. Olay anının canlandırılması için Rabia Naz’ın ağırlığında bir çuval iki polis memuru tarafından çatıdan fırlatılmış çuval düşerken çatı eşiğinin hemen altında bulunan sundurmayı kırarak büyük bir gürültüyle yere düşmüştü. Fakat Rabia Naz’ın düştüğüne dair bir gürültü duyan olmadığı gibi Rabia Naz, atladığı iddia edilen bina önünde ayağından yaralanmış şekilde sırtüstü yatar şekilde bulunmuştu. Olay yerine çağırılan ambulansın kamera kayıtları polis veya savcılık tarafından muhafaza altına alınmadığından silinmişti. Şaban Vatan “Ben çocuğumun faillerini istiyorum” diyerek ısrarla yetkililere sesleniyordu.

Dosyanın Sosyal Medya Gündemine Taşınması ve Alucra Yangını

Baba Şaban Vatan’ın gazeteci Metin Cihan’a ulaşması üzerine Metin Cihan 24 Şubat 2019 tarihinde cinayeti Twitter’da gündeme getirdi.5Metin Cihan’ın ilk tweeti: https://twitter.com/metcihan/status/1099737447351635968 Rabia Naz’ın bedeninde atar damar kesiği saptanmasına rağmen bulunduğu yerde kan yoktu. Olay anında herkesçe aranan sırt çantası 5,5 saat sonra birdenbire çatıda belirmişti. Rabia Naz’ın kıyafetlerinin üzerinde talaş ve saman artıkları vardı ve mahalleli siyah bir Doblo aracın hızla geçtiğini görmüştü. Tüm bunlardan şüphelenen Şaban Vatan çevredeki araba yıkamacısına olay günü bir aracın yıkanıp yıkanmadığını sormuştu ve o gün yalnızca bir adet siyah Doblo aracın yıkandığını öğrenmişti. Şaban Vatan kendi çabasıyla edindiği bu bilgileri Emniyet’le paylaştı. Ancak Emniyet olayla ilgilenmediği gibi Rabia Naz’ın okuduğu kitaplardan etkilenerek intihar ettiğine dair bir senaryoyu Şaban Vatan’a anlatıp durdu. Rabia Naz’ın uzun mesafe koşarak çatıdan atladığı iddia ediliyordu.

Araştırmalarını tek başına sürdüren Şaban Vatan, en sonunda siyah Doblo marka aracın Belediye Başkanı Somuncuoğlu’nun yeğeni tarafından kullanıldığını öğrendi. AKP MKYK üyesi Nurettin Canikli ve AKP Giresun milletvekili Cemal Öztürk Eynesil’deki olayın kapatılmasıyla ilişkili görünüyordu.6https://twitter.com/metcihan/status/1099756488795570178 Olayla ilgili olarak adı geçen Canikli, Vatan’ı “iftiralarla” ilgili soruşturma başlatılacağı konusunda tehdit etmişti. Rabia Naz cinayetini soruşturması gerekenler Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’ı soruşturma tehdidiyle susturmaya çalışıyordu.

Somuncuoğlu’nun Canikli’ye karşı Alucra’daki yangın dosyasını kullanıyor olduğu tahmin ediliyordu.7Alucra’daki yangına ilişkin haber: https://www.alucrahaber.com/haber/alucrada-korkunc-yangin-3736 2015 yılı Nisan ayında Alucra ilçesi Yunus Emre Mahallesi Adliye Lojmanları arasında yer alan bir evde çıkan ve nedeni tespit edilemeyen bir yangın sonucunda 2 buçuk yaşındaki Muhammed Aksu Karslıoğlu hayatını kaybetmişti. Çocuğun annesinin olay gecesi çocuğu eve kilitleyerek Nurettin Canikli’nin kardeşi Durmuş Canikli’yle görüşmeye gittiği, çıkan yangın sırasında evde olmadığı halde evdeymiş ve komşular tarafından kurtarılmış gibi gösterildiği iddia ediliyordu. Olayı soruşturan savcının bu durumu inandırıcı bulmaması üzerine annenin bir süre Şebinkarahisar Cezaevi’nde yattığı, Canikli ailesinin müdahalesiyle cezaevinden çıkarıldığı ve dosyaya bakan savcının dosyadan el çektirildiği de iddialar arasındaydı.8Alucra yangını ve Durmuş Canikli arasındaki bağlantı hakkındaki iddiaların yer aldığı röportaj: https://taz.de/Rabia-Nazn-babas-aban-Vatan/!5613758/ Sonraki tarihlerde bu iddiaların dillendirilmesi üzerine Nurettin Canikli tarafından Şaban Vatan’a dava açıldı.

Adım Adım Hazırlanan İntihar Senaryosu

3 Mart 2019’da gazeteci Metin Cihan tarafından Twitter’da bir flood daha yayımlandı.93 Mart 2019’da yayınlanan flood: https://twitter.com/metcihan/status/1102125389319716864 Bu kez olayın örtbas edildiğine ilişkin belgeler de yayınlanmıştı. Olay günü 155’e bir kız çocuğuna bir aracın çarpıp kaçtığına ilişkin ihbar yapılmıştı. Rabia Naz’ın kayıp çantası olaydan saatler sonra bulunmuştu. İçindeki kitapta intihar sözcüğü geçen sayfaya ataş iliştirilmişti. İntihar senaryosuyla ilgili aranan delil bulunmuştu ve polis tarafından büyük harflerle intihar yazılarak yeni bir tutanak tutuldu. AKP’li Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun Rabia Naz’ın hayatını kaybettiği gece hastane kapısında beklediği ve kendisine araç çarpma ihtimali sorulduğunda telaşla “Ona bir şey diyemeyiz. O bizim görevimiz dışında. Yetkililer onu açıklar” şeklinde beyanda bulunduğu bir video ortaya çıktı.93 Mart 2019’da yayınlanan flood: https://twitter.com/metcihan/status/1102125389319716864

Şaban Vatan bu tarihlerde hâlâ savcılık ve Emniyet’e güvendiğinden ele geçirdiği delilleri polise ve savcılığa ulaştırmaya çalıştı. Şüpheleri olay yeri yakınındaki metruk evin ahırında yoğunlaştığından savcılığa başvurarak ahırın incelenmesini talep etti. Bunun üzerine belediye aniden metruk eve inşaat ruhsatı verdi ve 1 gün sonra da bina yıkıldı.93 Mart 2019’da yayınlanan flood: https://twitter.com/metcihan/status/1102125389319716864

28 Ağustos 2018’de nihayet Trabzon Adli Tıp Kurumu’ndan bedensel travma sonucu ölüm gerçekleştiği görüşüyle adli tıp raporu geldi. Vatan’ın başvurusuyla Hacettepe Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda ise olası ölüm sebebinin araç çarpması olduğu bildirdi. Fakat Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Hacettepe Üniversitesi’nden alınan raporda yüksekten düşme sonucuna varıldığı duyuruldu. Savcı dosyaya ilişkin yayın yasağı getirdi ve metruk evin ahırında bulunan DNA örneğinin Rabia Naz’dan alınan örneklerle karşılaştırılması talebinin de savcı tarafından işleme alınmadığı sonradan ortaya çıktı.

21 Mart 2019 tarihinde ise Şaban Vatan’ı susturma çabalarında yeni bir aşamaya gelindi ve Rabia Naz’ın amcası Muhammed Vatan’ın şikayetiyle baba Şaban Vatan gözaltına alındı.10https://bianet.org/bianet/insan-haklari/206662-saban-vatan-in-avukati-muvekkilim-gozaltina-alindi Kamuoyu baskısı sayesinde serbest bırakıldı. Bu da yetmedi, Şaban Vatan akıl hastanesine yatırılmaya çalışıldı.

Herkesin gözü önünde bir cinayet işlenmişti. 11 yaşında bir çocuğun katledilmesi bile kirli çıkar ilişkisi ağını bir türlü dağıtamıyordu. Deliller bir bir yok ediliyor, konuşanlar susturulmaya çalışılıyor, tüm devlet aygıtları faillerin korunması için seferber ediliyordu. Göz göre göre yaşanan bu süreç tüm ülkede yankı bulduğu gibi Eynesil halkında da tepki doğurdu. Yıllardır AKP’nin kazandığı Eynesil Belediyesi, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ilk kez CHP’ye geçti.11https://tr.euronews.com/2019/04/01/eynesil-de-rabia-naz-etkisi-yillar-sonra-belediye-ak-parti-den-chp-ye-gecti-hdp-mhp Eynesil halkı Rabia Naz’ın katillerini cezalandırdı.

20 Nisan 2019’da ise Şaban Vatan’ın şüpheleri doğrulandı ve Rabia Naz’ın kıyafetlerinde bulunan talaş parçalarıyla metruk evden alınan talaş örneklerinin aynı olduğu ortaya çıktı.12https://www.karar.com/rabia-nazin-uniformasindaki-talas-metruk-binadaki-talas-parcalari-ile-ayni-cikti-1186114 Fakat metruk ev çoktan yıkılmıştı. Bunun ardından Rabia Naz dosyasında gizlilik kararı verildi. Aynı gün Habertürk yayınına katılan Süleyman Soylu “Bana dediler ki oradaki hatırlı bir kişi sayesinde bu çocuk öldü. … Ben müfettiş görevlendirdim. Vallahi bir şey bulamadık. Eğer öyle bir şey olsaydı hemen görevden alacaktım. Ortada adli tıp da dahil olmak üzere böyle bir şey bulamadık” şeklinde beyanda bulundu.

Meclis Araştırma Komisyonu Raporu ve Dosyanın Kapatılması

17 Temmuz 2019’da Rabia Naz cinayetine ilişkin olarak Meclis araştırma komisyonu kurulmasına karar verildi. 10 Eylül 2019’da Metin Cihan kendisine eski tweetleri bahane edilerek soruşturma açıldığını ve yurt dışında kalmak zorunda bırakıldığını duyurdu. 13 Kasım 2019’da Rabia Naz Cinayeti Araştırma Komisyonu çalışmalarını incelemek için Eynesil’e giden belgeselci Kazım Kızıl ve gazeteci Canan Coşkun gözaltına alındı.13https://tele1.com.tr/rabia-naz-cinayetini-arastirmak-uzere-eynesile-giden-gazeteciler-gozaltina-alindi-100684/ Bu esnada Şaban Vatan da yeniden gözaltına alındı. Yine kamuoyu tepkisi sayesinde üçü de serbest bırakıldı, ancak Vatan hakkında adli kontrol kararı verildi.

Bu süreçte Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin kamera kayıtlarının silindiğini, Rabia Naz’ın üzerinde talaş parçalarının bulunduğunu beyan eden ambulans şöförü de ifade değiştirdi. 7 Temmuz 2020 tarihinde Meclis araştırma komisyonu Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin raporunu tamamlayarak Meclis Başkanlığı’na sundu. CHP ve HDP’li vekillerin muhalefet şerhi koyduğu raporda olay yeri inceleme ekiplerinin gerekli özeni göstermediği, delillerin kaybolduğu, otopsi sürecinde eksiklikler bulunduğu tespiti yapıldı ancak rapor “Soruşturma sürecine müdahaleyi doğrulayacak bilgi yok” tespitiyle noktalandı.14TBMM Araştırma Komisyonu Raporuna ilişkin haber: https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-53327591

Uzun süre beklenen ve dosya için kilit bir noktaya gelen Meclis araştırma komisyonu raporunda yuvarlak önermeler dışında bir sonuca ulaşılmaması, AKP açısından dosyanın kapatılmasının zeminini hazırlamıştı. Nitekim 17 Temmuz 2020 tarihinde dosya takipsizlik kararı verilerek kapatıldı. Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı’na göre Rabia Naz’ın ölümü yüksekten düşme sonucu gerçekleşmiş, başkası tarafından kasten ya da taksirle öldürüldüğüne ilişkin delil bulunamamıştı.15Rabia Naz dosyası kapatıldı: https://www.dw.com/tr/rabia-naz-soru%C5%9Fturmas%C4%B1n%C4%B1n-kapat%C4%B1lmas%C4%B1na-tepki/a-54209360 AKP’nin basit bir uzvu olmaktan başka bir niteliği kalmayan yargı, benzer şekilde milletvekili Şirin Ünal’ın evinde Ünal’ın silahından çıkan kurşunla ölü bulunan Nadira Kadirova’nın, AKP’li Mehmet Ağar’ın oğlu Tolga Ağar’la görüştükten bir gün sonra aynı şekilde evinde ölü bulunan Yeldana Kaharman’ın ölümü hakkında intihar diyerek dosyaları takipsizlikle kapattığından takipsizlik kararı sürpriz olmamıştı.

Polisinden yargısına, milletvekillerinden bakanlarına tüm AKP’liler küçük bir kız çocuğunun öldürülmesini örtbas etmek için yıllar boyunca akıl almaz bir çaba harcadı ve en sonunda dosya kapatıldı. AKP iktidarı takipsizlik kararından sonra eminiz ki büyük bir belayı savuşturduğunu düşündü. Ancak dosyanın kapatılmasına ilişkin karar toplumun bütün kesimlerinden büyük bir tepki topladı. Rabia Naz’ın adını hiç kimse unutmadı ve Vatan ailesinin adalet arayışı sürdü. Rabia Naz cinayeti üzerinde sessizlik devam ederken son günlerde Rabia Naz cinayetiyle ilgili oldukça şüpheli gelişmelere tanık olduk.

Kaymakam ile Görgü Tanığının Babasının Şüpheli Ölümü

3 Nisan 2021’de dönemin Eynesil Kaymakamı Yılmaz Kurt otomobilinde ölü bulundu.16https://odatv4.com/rabia-nazin-olumundeki-supheyi-artiran-intihar-03042103.html Şüpheli ölüm kamuoyuna intihar olarak lanse edildi. Eski kaymakamın ölümü hakkındaki şüpheler giderilmemişken Rabia Naz dosyasında tam beş kez ifade değiştirdiği için kamuoyunda ismini sıkça duyduğumuz Mürsel Küçükal’ın babası Salim Küçükal’ın da tüfekle kendini vurarak intihar ettiği öne sürüldü.17https://www.politikyol.com/rabia-naz-davasinda-5-kez-ifade-degistiren-mursel-kucukalin-babasi-intihar-etti/ Bu iki ölümün arka arkaya gerçekleşmesi şüpheli görünüyor.

Baba Şaban Vatan’ın üç yıldır kararlılıkla sürdürdüğü adalet mücadelesinin bu kirli şebekenin hesaplarını bozduğu açık. AKP’nin iç çatışmalarının Rabia Naz dosyasına yansımış olması ve cinayeti örtbas ederken çıkar ortaklığı yapanlardan bir kısmının çözülmesi ihtimalinin görülmesiyle birlikte bir “temizlik” sürecine girişilmiş olması da mümkün. Rabia Naz’ın ölümü şimdiden Coşkun Somuncuoğlu, Nurettin Canikli, Cemal Öztürk gibi AKP’lileri işaret ediyor. Alucra Yangını Rabia Naz cinayetinin örtbas edilmesiyle birlikte anılan ve yine takipsizlik akıbetine uğrayan bir başka şüpheli olay ve aydınlatılmayı bekliyor. AKP içinde yaşanan çatışmaların son günlerde Kürşat Ayvatoğlu örneğinde gördüğümüz gibi Rabia Naz cinayetinde de birilerinin gözden çıkarılmasıyla sonuçlanması mümkün.

Şurası açık AKP iktidarı 11 yaşında hayattan koparılan bir kız çocuğundan, Rabia Naz’dan çok korkuyor. Oysa Rabia Naz cinayetinin aydınlatılması AKP’lilerin suçlarından sadece küçük bir kısmını ele verecek. AKP’nin rant uğruna, iktidar adını verdikleri mafya örgütünün devamı uğruna daha pek çok başka suç işlediğini biliyoruz. O yüzden gözünü kırpmadan 11 yaşında bir çocuğu katledenlerden, bir cinayeti örtbas etmek uğruna polisi, yargıyı ve tüm devlet kurumlarını seferber eden bir suç şebekesinden bu ülkeyi kurtarmak Rabia Naz’a ve tüm çocuklara borcumuz.*

*Yazıda yararlanılan pek çok kaynağa rabianazaneoldu.org adresinden eriştik. Hazırladıkları kronoloji ile Rabia Naz için adalet mücadelesine katkı sunan arkadaşlarımıza ayrıca teşekkür ederiz.18http://rabianazaneoldu.org/

Notlar:

[1] Eynesil Haber’in Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin haberi: http://www.eynesilhaber.com/eynesil/kaza-geciren-kiz-cocugu-vefat-etti-3318h.html

[2] https://twitter.com/VatanSaban/status/1034184635738148864

[3] https://twitter.com/metcihan/status/1109145341159452672

[4] Beyaz Gazete’nin haberi: http://beyazgazete.com/video/webtv/guncel-1/rabia-naz-in-olumu-ile-ilgili-sorusturma-suruyor-622450.html

[5] Metin Cihan’ın ilk tweeti: https://twitter.com/metcihan/status/1099737447351635968

[6] https://twitter.com/metcihan/status/1099756488795570178

[7] Alucra’daki yangına ilişkin haber: https://www.alucrahaber.com/haber/alucrada-korkunc-yangin-3736

[8] Alucra yangını ve Durmuş Canikli arasındaki bağlantı hakkındaki iddiaların yer aldığı röportaj: https://taz.de/Rabia-Nazn-babas-aban-Vatan/!5613758/

[9] 3 Mart 2019’da yayınlanan flood: https://twitter.com/metcihan/status/1102125389319716864

[10] https://bianet.org/bianet/insan-haklari/206662-saban-vatan-in-avukati-muvekkilim-gozaltina-alindi

[11] https://tr.euronews.com/2019/04/01/eynesil-de-rabia-naz-etkisi-yillar-sonra-belediye-ak-parti-den-chp-ye-gecti-hdp-mhp

[12] https://www.karar.com/rabia-nazin-uniformasindaki-talas-metruk-binadaki-talas-parcalari-ile-ayni-cikti-1186114

[13] https://tele1.com.tr/rabia-naz-cinayetini-arastirmak-uzere-eynesile-giden-gazeteciler-gozaltina-alindi-100684/

[14] TBMM Araştırma Komisyonu Raporuna ilişkin haber: https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-53327591

[15] Rabia Naz dosyası kapatıldı: https://www.dw.com/tr/rabia-naz-soru%C5%9Fturmas%C4%B1n%C4%B1n-kapat%C4%B1lmas%C4%B1na-tepki/a-54209360

[16] https://odatv4.com/rabia-nazin-olumundeki-supheyi-artiran-intihar-03042103.html

[17] https://www.politikyol.com/rabia-naz-davasinda-5-kez-ifade-degistiren-mursel-kucukalin-babasi-intihar-etti/

[18] http://rabianazaneoldu.org/

Dövizle destek olmak için Patreon üzerinden bağış yapabilirsiniz.
Türk Lirasıyla destek olmak için Kreosus üzerinden bağış yapabilirsiniz.
Devrim dergisini dijital ya da basılı olarak edinmek, abone olmak için Shopier’daki mağazamıza göz atabilirsiniz.