15 Temmuz sonrası AKP’nin birçok tarikata ne istediyse vermeye devam ettiğini daha önce konu etmiştik.1https://dsosyal.com/kisa-yazi/ne-istiyorlarsa-veriliyoryine-yeniden/ Aralarından bugün en göze batanın ise İsmailağa olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle geçtiğimiz günlerde yaşanan bir gelişme bunu kanıtlıyor. Afganistan’a Taliban ile görüşmeye giden İsmailağa, burada bir medrese açılışı gerçekleştirdi ve gelecek açılışların da “müjde”sini verdi. Daha birkaç gün önce Kabil’de kadınların parklara ve spor salonlarına girişlerini yasaklayan, iktidarı teslim aldığından beri laiklik düşmanı birçok eylemde bulunan Taliban, şüphesiz ki dinci gericiler için uygun bir ortak. Bu nedenle İsmailağa – Taliban birlikteliğinin sürpriz olmadığını söyleyebiliriz. 

Peki kim bu İsmailağa?

Adını çevresinde örgütlendikleri camiden alan İsmailağa bu yılın Haziran ayında, ilk lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesi ile epey konuşulmuştu. Cenazede AKP Genel Başkanı Erdoğan başta olmak üzere birçok bakan ve devlet görevlisi saf tutmuştu. 

Erdoğan’ın “İlim sahibi bir önder” olarak tanımladığı Ustaosmanoğlu tarafından 1980’lerde kurulan İsmailağa, Nakşibendiliğin önemli temsilcilerinden biri konumunda. Kuruluşundan önce kadroları başka bir Nakşibendi tarikatı olan İskenderpaşa içinde yer almaktaydı. Halk arasında Cübbeli Ahmet Hoca olarak da bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de bu tarikatın önde gelen üyelerinden biri. Özellikle liderlerinin cenazesinde adı, tarikattan “dışlanmasıyla” anılan Ünlü, tarikatın yaşadığı lider krizinde kaybeden taraftaydı. 

İstanbul Fatih’te yer alan İsmailağa Camii çevresinde örgütlenen bu tarikat, örgütlendiği bölgeyi kendi “değerlerine” göre dizayn etmiş ve adeta o bölgede bir özerklik de kurmuş durumda.2https://www.birgun.net/haber/turkiye-nin-iran-inda-bir-gun-dokunulmayan-cemaatten-dokunulan-semte-311268 Bu bölgedeki Çarşamba Mahallesi merkezleri olsa da üyeleri tüm Türkiye’ye yayılmış bu tarikat yeri geldi aynı şimdilerde ortak olduğu Taliban gibi kız çocuklarının eğitim hakkını keyfen engelledi, yeri geldi müziğin zinaya çağırdığını söyledi. Bunlar yaşanırken de iktidarda olan AKP ise dinci gericilere, tarikatlara karşı uyguladığı cezasızlık düzenini sürdürdü. Eğitimi engellenen kız çocukları için Milli Eğitim Bakanlığı sessiz kaldı,3https://www.odatv4.com/guncel/tarikat-istemedi-cocuklar-okula-gitmedi-22092043-192115 müziği şehvet uyandırıcı gören gericiliğin baskısıyla da ülkenin dört bir yanında konserler yasaklandı. 

İsmailağa’ya verilen desteklerin en önemli motivasyonlarından biri ise bölgede yer alan Patrikhane. Patrikhane’nin İstanbul’u işgal edeceğini öne süren dinci gericiler, İsmailağa Cemaati’ni bu noktada çok önemsiyorlar. Konu İsmailağa’nın, “Patrikhane’ye karşı bağımsızlığın teminatı” olarak tanımlanmasına kadar gidiyor.4https://www.akademigazetesi.com/akademik/patrikhane-kusatmasini-ismailaga-yardi-turkiyenin-bagimsizliginin-islama-bagli-oldugu-ispatlandi/ Tarikat, kendi sosyal medya hesaplarında da külliyesini “Ekümenik projesine karşı İslam’ın teminatı” olarak duyurdu.5https://twitter.com/ismailaga_cami/status/1238344181787099136

Bugüne gelirsek…

ABD’nin Afganistan’ı teslim ettiği Taliban ile yakın ilişkiler kuran İsmailağa, bu ilişkileri Afganistan’da medrese kurmaya kadar götürdü.6https://www.milligazete.com.tr/haber/12492728/iddef-afganistanda-ornek-calismalara-imza-atiyor İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) adıyla, Türkiye devlet görevlilerinin de katıldığı birçok açılış yaptılar. Yeni projeleri için de anlaşmalar yapmaya devam ediyorlar. Son yaptıkları açıklamayla da Afganistan’ın 5 ayrı yerinde medrese kuracakları açıklandı.7https://www.barandergisi.net/islam-alemi/ismailaga-afganistanda-yeni-medreseler-insa-edecek-h23658.html

Mensuplarının Diyanet’te kadrolaştığı8https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/diyanette-onemli-koltuklara-mezunlari-atanmisti-talibandan-sonra-buyukelciyle-gorustuler-1998294 söylenen bu cemaatin Afganistan’da gerçekleştirdiği ziyaretlere, Mahmut Eren başkanlık etti. Mahmut Eren’in tarikat içerisinde öne çıkmasından da Cübbeli Ahmet’in rahatsız olduğu belirtiliyor. 15 Ekim günü Cübbeli Ahmet’in lideri olduğu HAYDER’e atılan ses bombası da, bu gerginlikleri tekrardan kamuoyuna taşımıştı.9https://halktv.com.tr/makale/ismailagada-rabita-bombasi-mi-699855

Taliban üyelerinin kanlı ellerini öpen10https://tele1.com.tr/ismailagacilar-talibanin-elini-optu-725434/, Türkiye’ye aynı diğer tüm tarikatlar gibi karanlık bir gelecekten başka hiçbir şey vaat edemeyecek olan İsmailağa, AKP’nin yeni “FETÖ”sü olur mu bilemiyoruz. Devletin tüm imkanlarının önüne sunulduğu, laikliğe aykırı faaliyetleri nedeniyle cezalandırılması ve hatta kapatılması gereken bu tarikat, tüm iç gerilimlerine rağmen şimdilik varlığına Taliban’la kurduğu ilişkiler üzerinden güçlenerek devam ediyor. 

Fethullahçı çete 15 Temmuz süreciyle beraber devletten tasfiye edildi diye sevinenler olmuştu. Düzen, kendini halka değil, dinci gericilere, sermayedarlara ve mafyalara dayandırmaya devam ettiği müddetçe gelenle giden arasında sadece isim farkı olur. Fethullah gider, İsmailağa gelir, Menzil gider, başka bir tarikat gelir. Yeni gelen, eskinin bıraktığı boşluğa aynen yerleşir. Belki de onlardan daha büyük olur, ülkenin geleceğini karanlığa hapsetmek yolunda daha büyük adımlar atar. 

Tarikatların, cemaatlerin ya da Taliban gibi herhangi bir gerici odağın ülkemize katabileceği bir şey yok. Aydınlık ve laik bir Türkiye’de yaşamak istiyorsak tarikatları kapatmak, gerici öbekleri dağıtmak dışında bir seçeneğimiz yok. Hayır işi gibi gösterdikleri yurtdışı faaliyetlerini, insani yardımlardan ziyade kendi güçlerini sağlamlaştırmak ve Türkiye içinde kendine militan yetiştirmek için yürüten İsmailağa gibilerinin taktiklerine yabancı değiliz.

Bir tarikatın gidip yerine başka bir tarikatın gelmediği, kamudaki kadroların tarikatlara peşkeş çekilmediği bir Türkiye’de özgürce yaşamak mümkün. Bu özgürlüğün kazanılmasının yolu da tarikatlardan kurtulmaktan ve laik bir gelecek yaratmaktan geçiyor.

Notlar:

[1] https://dsosyal.com/kisa-yazi/ne-istiyorlarsa-veriliyoryine-yeniden/

[2] https://www.birgun.net/haber/turkiye-nin-iran-inda-bir-gun-dokunulmayan-cemaatten-dokunulan-semte-311268

[3] https://www.odatv4.com/guncel/tarikat-istemedi-cocuklar-okula-gitmedi-22092043-192115

[4] https://www.akademigazetesi.com/akademik/patrikhane-kusatmasini-ismailaga-yardi-turkiyenin-bagimsizliginin-islama-bagli-oldugu-ispatlandi/

[5] https://twitter.com/ismailaga_cami/status/1238344181787099136

[6] https://www.milligazete.com.tr/haber/12492728/iddef-afganistanda-ornek-calismalara-imza-atiyor

[7] https://www.barandergisi.net/islam-alemi/ismailaga-afganistanda-yeni-medreseler-insa-edecek-h23658.html

[8] https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/diyanette-onemli-koltuklara-mezunlari-atanmisti-talibandan-sonra-buyukelciyle-gorustuler-1998294

[9] https://halktv.com.tr/makale/ismailagada-rabita-bombasi-mi-699855

[10] https://tele1.com.tr/ismailagacilar-talibanin-elini-optu-725434/

Yalım Aydın
Author