CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, geçtiğimiz günlerde TBMM’de yaptığı bir konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) ile gerici vakıfların ilişkisine değinmişti. Bazı derneklerin adını da vermişti hatta. Bunlardan biri de 6’lı masanın bir parçası olan Saadet Partisi’nin gençlik yapılanması olan Anadolu Gençlik Derneği(AGD) idi. 

AGD’nin de bu şekilde anılması, Saadet cephesinden tepki gördü. SP Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman çıkıp CHP’li vekili özür dilemeye çağırdı. CHP’li vekil ise bunun üzerine kürsüye yeniden çıkıp, hedefinde olan vakıflar arasında AGD’nin olmadığını söyleyerek geri adım attı. 

6’lı masanın gericilik karşıtı söylemlerde bulunduğuna, böyle bir siyasi hattı yükselttiğine pek tanık olmuyoruz. CHP’nin bir üyesinin ufak ve kişisel de olsa bir çıkış yapmayı denediğinde bu örnekte de karşısına ittifak ortaklarından birinin çıkması ve hemen ardından atılan geri adım; aslında masanın hiçbir bileşeninin bu hattı yükseltmesinin mümkün olmadığını gösteriyor.

Peki bu tartışmalar neden oldu, AGD gerçekten masum mu?

MEB’in birçok vakıfla protokoller yaptığı belirtiliyor. Hatta bu protokoller, MEB’i adeta vakıfların yönettiği eleştirilerine de sebep olmuştu. Milli Eğitim Bakanı da bu eleştirilere, vakıfların değil kendilerinin yönetimde olduğunu söyleyerek yanıt vermişti.1https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/akpli-nazim-mavis-milli-egitim-bakanligina-yonelik-elestirileri-yanitladi-1881930 Bunun tam olarak bakanın dediği gibi olmadığı söylenebilir. MEB, başta Ensar ve TÜGVA olmak üzere birçok gerici vakıf ve dernekle protokoller yapıyor. AKP’nin dindar nesil yetiştirme ve toplumu gericileştirme projelerinin bir uzantısı olan bu protokoller, Eğitim-Sen’in açtığı davalarla yargıya da taşınmıştı. Mahkeme kararlarıyla iptal edilen ya da yürütmesi durdurulan bu protokoller, MEB tarafından uygulanmaya devam edilmişti.2https://www.birgun.net/haber/meb-vakiflar-icin-her-yolu-deniyor-336000

Elbette ki sadece Ensar ve TÜGVA değil, birçok tarikat uzantısı vakıf da bu protokollerde imzacı oldu.3https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/mebin-protokol-imzaladigi-vakiflar-aciklandi-tugva-ensar-turgev-6718547/ AGD de bu yapılardan biri. Pandemi dönemi bile AGD ile protokol imzalanmasının önüne geçememişti üstelik. Bu dernekle MEB arasında pandemi döneminde okullarda çevrimiçi olarak Siyer-i Nebi yarışması düzenleme konusunda protokol yapılmıştı.4https://www.birgun.net/haber/meb-den-milli-gorus-hamlesi-340813 Zamanlamasının anlamlı olduğunu söyleyebileceğimiz bu karar AKP’nin SP ile siyasi olarak yakınlaşmaya çabaladığı bir döneme denk geliyor. 

AGD de dahil olmak üzere protokollerin imzalandığı vakıf ya da dernekler, elbette bu işi yalnızca “sevabına” yapmıyor. Bu protokoller sonucu hem gelir elde ediyorlar hem de kendilerine üye olabilecek insanlarla temasa geçiyorlar. Yalnızca vakıflar değil, MEB de bu işleri hayrına yapmıyor elbette. Bu protokoller hem AKP’nin siyasi alanda attığı adımların bir sonucu hem de atacağı adımları daha güçlü atabilmesi için koz olarak görülüyor. 

Belki CHP’li vekil TÜRGEV, TÜGVA gibi yapıların arasında AGD’yi saymıyor, onlardan biri olarak görmüyor ama bizce durum böyle değil. AKP’nin ve AGD’nin, dolayısıyla da SP’nin ülkeye aynı yerden baktığını söyleyebiliriz. AGD ile MEB arasında yapılan protokoller, gün geliyor İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının SP’nin yayın organı olan Milli Gazete’de zafer çığlıklarıyla kutlanması ile kendisini gösteriyor, gün geliyor ülkede konserler yasaklanırken bunları yasaklatan birliklerin içinde AGD’nin yer alması ile.

Yani net bir işbirliği var ve bu üstü örtülebilecek, “farklı yerlerden bakıyorlar” denebilecek bir işbirliği değil. 6’lı masanın bir parçası olan ve Türkiye’ye bir gelecek sunma iddiasında olan bu yapının da onun gençlik çalışmasının da ülkemize katabileceği hiçbir şey yok. AKP’den kurtulmak, AKP’siz bir gelecek kurmak istiyorsak, SP’den de AGD’den de kurtulmak durumundayız. 

Bizce çözüm, gericiliği toptan reddetmekte. Amasız, fakatsız…

Notlar:

[1] https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/akpli-nazim-mavis-milli-egitim-bakanligina-yonelik-elestirileri-yanitladi-1881930

[2] https://www.birgun.net/haber/meb-vakiflar-icin-her-yolu-deniyor-336000

[3] https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/mebin-protokol-imzaladigi-vakiflar-aciklandi-tugva-ensar-turgev-6718547/

[4] https://www.birgun.net/haber/meb-den-milli-gorus-hamlesi-340813

Yalım Aydın
Author